Konspekt lekcji (wzór nr 2)


Scenariusz/Model prowadzenia lekcji z e-podręcznikiem
Przedmiot:
Język polski
Etap edukacyjny:
II
Tytuł, numer lekcji z e-podręcznika:
Przyjaźń Uli i Zenka na podstawie lektury „Ten obcy”.
Materiał z e-podręcznika - Mapy myśli:
https://epodreczniki.pl/b/mapy-mysli/PVL3QqxOQ
Realizowane obszar/y podstawy programowej:
I  Kształcenie literackie i kulturowe:
1.16 Określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi;
1.19 Wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach;
2.11 Odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia;
III Tworzenie wypowiedzi:
1.4 Dokonuje selekcji informacji;
2.5 Redaguje notatki;
IV Samokształcenie:
2. Doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;
7. Rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;
Cel/le lekcji:
Poznawczy: Na czym polega okazywanie prawdziwej przyjaźni na co dzień.
Kształcący: Kształcenie myślenia logicznego i przyczynowo-skutkowego.
Wychowawczy: Okazywanie innym bezinteresownej pomocy. Odpowiedzialne traktowanie zwierząt.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
·         Podać przykłady przyjaźni;
·         efektywnie pracować w grupie;
·         sformułować ambitny cel Uli z powieści „Ten obcy”;
·         określić przeszkody utrudniające realizację celu;
·         określić cele pośrednie;
·         określić, jakie należy podjąć działania, aby osiągnąć cele pośrednie;
·         opracować mapę myśli;
·         wyciągnąć wnioski dotyczące zmian, które nastąpiły w osobowości bohaterów po wpływem przyjaźni.
Dostępna technologia/ narzędzia w klasie:
Metody  i techniki pracy:
·         Drzewko ambitnego celu TOC
·         Burza mózgów
·         Mapa myśli
·         Elementy heurezy
Środki dydaktyczne:
·         Komputery lub tablety z dostępem do Internetu
·         powieść Ten obcy
·         kartony
·         flipchart
·         magnesy
Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie:
Najlepiej prowadzić zajęcia w pracowni informatycznej.
Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności
uczniów:
Części lekcji
Czynności/aktywności ucznia
Czynności nauczyciela/Pytania i polecenia
Wstępna
- Opowiadają, z kim z rodziny przyjaźnią się lub chcieliby to uczynić.

Czy macie ulubione osoby w waszych rodzinach, z którymi chcielibyście częściej przebywać , dlaczego?
 pytanie kluczowe.

Główna
- Odpowiadają na pytanie: Dlaczego Ula nie okazywała przyjaźni, zaufania swojemu ojcu ?
Dlaczego Zenek uciekł z domu  i szukał wujka ?


- Podają, z kim najpierw przyjaźnili się poszczególni bohaterowie lektury i kto dołączył do ich grupy.

- Podają przykłady okazywania pomocy i ambitny cel Uli: pomoc Zenkowi.
- Uczniowie spontanicznie odpowiadają na pytania (burza mózgów). Jeden z nich zapisuje odpowiedzi  w pierwszej kolumnie na flipcharcie podzielonym na 2 części.
- Uczniowie wymieniają przeszkody i zamieniają przeszkody na cele pośrednie – podchodząc pojedynczo do tablicy i zapisując w drugiej kolumnie tabeli.


- Każda grupa wpisuje na karton jeden z celów i stara się dopisać działania, jakie Ula podjęła.
Po ukończeniu pracy uczniowie przyczepiają własne karty pracy na tablicy, porządkując  kolejność celów pośrednich.

Odczytują, jak zmieniła się Ula i Zenek dzięki przyjaźni,

Uczniowie  przypominają sobie zasady opracowania mapy myśli (mind ma ping) wykonując multimedialne ćwiczenie interaktywne ze strony e-podręczniki:
https://epodreczniki.pl/b/mapy-mysli/PVL3QqxOQ
Opracowują w grupach na kartonach (lub on-line, np. https://digitalyouth.pl/5-narzedzi-tworzenia-map-mysli/) mapy myśli uwzględniając wiedzę z ćwiczenia,
np. :
Ula dzięki przyjaźni: stała się bardziej otwarta, pewna siebie, ufna, nauczyła się czerpać radość z życia, polubiła ojca, zdobyła wiernych przyjaciół, zakochała się w Zenku, nauczyła się okazywać uczucia, łatwiej nawiązywała znajomości.
Zenek dzięki przyjaźni: odnalazł wujka, odzyskał zaufanie, przyjaźń ochroniła go przed obraniem złej drogi: kradzież, kłamstwa, złe towarzystwo; nauczył się   pomagać bezinteresownie, chronił Dunaja, miał zaufanie do dorosłych, zdobył szczerych i oddanych przyjaciół, spotkał pierwszą miłość.
- Jakie problemy występowały w relacjach głównych bohaterów  utworu „Ten obcy” z ich rodzicami lub opiekunami?
- Jakie inne osoby  zaczynały być  ważne dla  bohaterów, z kim z chcieli się przyjaźnić ?
- W jaki sposób każdy z nich pomagał Zenkowi, a szczególnie Ula ?





- Jakie przeszkody napotkała Ula w okazywaniu pomocy Zenkowi ?
- Jakie cele pośrednie wiążą się z przeszkodami ?
- Jakie działania musiała podjąć Ula, aby zrealizować cele pośrednie ? Podział klasy na tyle grup, ile jest celów.
Monitorowanie pracy grup.
Co zyskała Ula i Zenek, dzięki swojej przyjaźni ?
Czego nauczyli się bohaterowie lektury dzięki przyjaźni? Przedstawcie na mapie myślowej :
Grupa I: zmiany dotyczące Zenka.
Grupa II: zmiany dotyczące Uli.
Monitorowanie pracy grup.



Końcowa/ewaluacja
Odpowiadają na pytania.
Czy Ula zrealizowała ambitny cel ? Czego nas mogła nauczyć przyjaźń między Ulą i Zenkiem?
O czym należy pamiętać opracowując notatkę w postaci mapy myśli ?

Ocena

Nauczyciel ocenia pracę grup lub aktywnych uczniów.

Praca domowa
Narysuj mapę myślową ukazującą, czego nas może nauczyć  postawa Uli. 
Dla chętnych: Przygotuj drzewko ambitnego celu na temat innego bohatera i wklej do zeszytu.

Sposób ewaluacji lekcji:
Kryteria:
Efektywność
Skuteczność

Wskaźniki:
Stosunek wkładu pracy do rezultatu pracy.
Stopień realizacji celów.

Metody:
Obserwacja.
Przegląd wykonanych prac uczniów.
Rozmowa w końcowej fazie lekcji.







Opracowanie: Teresa Kozioł, konsultant LSCDN

Brak komentarzy: